Güncel Savaşın Piyasalardaki Etkileri

Güncel Savaşın Piyasalardaki Etkileri

Son senelerde ardı arkası kesilmeyen, piyasalarda olumsuz etki yaratan olaylara bir yenisi daha eklendi. Yükselen emtia fiyatları, yüksek enflasyon, devam eden pandemi koşulları derken Rusya’nın Ukrayna’ya taarruz başlatması sebebi ile piyasalarda tekrar büyük çalkantılar oluştu. Dünya genelinde kripto borsalar, hisse senedi piyasaları gibi risk seviyesi yüksek varlıklarda keskin düşüşler gözlenirken, altın ve dolarda artış meydana geldi ve yine petrol varil fiyatı 100 doların da üzerini gördü. Uzun süredir yaşanan gerilimin silahlı çatışmaya dönüşmesi ile büyük ölçekli tarım ihracatı yapan iki ülkede duran ticaretin, tüm dünyaya sirayet eden etkisinin başında tarımda kullanılan duran varlık fiyatlarında yaşanan ani yükseliş oldu. Savaşın seyrinin nereye varacağı kestirilemediği için piyasalarda da bir süre için belirsizlik dönemine girildi. Yatırımlar açısından karar almanın zor olduğu bir süreç yaşanıyor, dolayısı ile yeni yatırım yapmaktan çok para kaybını önlemeye yönelik davranışlar ön planda olacaktır.

Piyasa Belirsizliğinde Risk Yönetimi

Piyasaların bu tür belirsizliğe girdiği dönemlerde yatırımlarda can sıkan kayıplar yaşanmaması adına yatırımcıların riski doğru yönetmesi büyük önem arz etmektedir. Yatırımların mümkün olduğu kadar riski minimize edecek şekilde dağıtılması, tek bir yatırım kaynağına yoğunlaşmaktan kaçınılması gerekmektedir. Yatırım sepetinin dengeli olarak dağıtılması sonucunda kayıplar yaşansa bile öte yandan onları telafi edecek kazançlar da oluşacaktır. Bu gibi piyasaların net olmadığı dönemlerde panik içinde alım ve satışlardan uzak durmak gerekir. Savaş gibi olağanüstü olayların bazen yatırım için fırsat oluşturduğu durumlar da söz konusu olmaktadır. Bu savaşın sonunun geleceğini unutmadan oluşacak tersi yönde olumlu koşullara hazırlanarak alımların fırsata dönüştürülmesi, yatırımcının riski yönetirken önem vermesi gereken bir diğer unsurdur. Riskli varlıklara aktarılacak nakitin tek seferde büyük bir miktar yerine parça parça ve kademeli olarak yapılması riskin yine kontrollü bir şekilde yönetilmesini sağlayacaktır. Savaşın sona ermesine takriben yatırımlar için daha net pozisyon alınması faydalı olacaktır.

Dolar ve Borsada Yatırım Tercihi

Savaşın patlak vermesinden itibaren Ekim 2021 ortasında 1.404 puan seviyelerinden başlayan artış trendi aşağı yöne kırıldı. Kritik destek 1.837 puan seviyesinde. Endeks bu seviyenin üstünde almayı deneyecektir. Fakat bu gerçekleşmez ise 1.758 puan desteğine kadar gerileme riski oluşuyor. Bu noktanın altında ise trend desteği olması bakımından önemli olan 1.720 desteği bulunuyor. Öte yandan yaşanan bu ani düşüşle beraber 1.979 ile1.953 puan arasında bir boşluk meydana geldi. Bir tepki hareketi gelmesi halinde öncelikle bu boşluğun kapanması olasıdır. Ama yine de endekste bir rahatlama oluşabilmesi için yeniden 2.062 ile 2.100 seviyesine çıkılması gerekmekte. Dolar savaşın başlaması ile beraber ani bir sıçrama yaşadı. İki ülke arasında başlayan gerilimin kur üzerindeki etkisi 04 Şubat 2021 tarihinde 13.54 TL bandının yukarı kırılmasıyla gözlemlenmişti. Gerilimin sıcak çarpışmaya dönüşmesi ile birlikte 13.95 TL seviyesindeki direncin üzerine çıkıldı ve ardından 14.61 TL noktası test edildi. Tabii yeniden 13.95 TL altına gerileme olması olumlu bir durum oldu. Artık bu bandın üzerinde kalıcı olunması ile kurda ardarda 14.61-14.83 ve 15.73 dirençlerinde kırılma yaşanmasına neden olabilir. Kurun14 TL bandının üzerinde kalınması durumunda trendin yukarı yönde olacağı öngörülebilir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.