DİYARBAKIR 13. Mezopotamya Tarım Ve Hayvancılık Fuarı başladı

DİYARBAKIR 13. Mezopotamya Tarım Ve Hayvancılık Fuarı başladı

DİYARBAKIR şehrinde 4 gün sürecek 13. Mezopotamya Tarım Hayvancılık Fuarı 15 Mart 2022 itibarı ile başladı. Vali ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Münir Karaloğlu, dünyada yaşanan olumsuzluklara değinerek, “Dünya farklı sorunlarla boğuşuyor. Bunun yaratmış olduğu fiyat artışları, gıda enflasyonu sorunları var. Şimdi buna dünyanın en önemli tahıl ambarı olan Rusya ve Ukrayna’da devam eden savaşı da ilave ettiğinizde tarımda önümüzdeki günlerde dünyayı bekleyen bir sorun var” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), Mezopotamya Fuarcılık ve ALZ Group’un beraber organize ettiği 13. Mezopotamya Tarım Hayvancılık Fuarı, müzik dinletisiyle başladı. 19 Mart’ta sona erecek fuarın açılışına Vali ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Münir Karaloğlu, Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Başkanı Engin Yeşil, kredi kooperatifleri, kamu kurum ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri iştirak etti.

‘SULU TARIMA AÇILAN ALAN 2,4 MİLYON DÖNÜME ULAŞACAK’

Bölgenin bereketli toprak yapısının altını çizen Vali Karaloğlu, “Mezopotamya, bereketli topraklar, tarımın ilk başladığı, hayvanların, ineğin, keçinin, koyunun ilk evcilleştirildiği, hayvancılığın ilk yapıldığı topraklar. Diyarbakır, Türkiye’de ve dünyada bir tarımsal ve hayvancılık merkezi olma özelliğini büyüterek devam ettirecek bir ilimiz. Şu anda devam eden Silvan Barajı bittiğinde, 2 milyon 400 bin dönümlük bir alanı sulu tarıma açabileceğiz. Tek başına bununla bile Diyarbakır, özellikle sanayi ürünü dediğimiz pamuk, mısır, soya ve belki de ay çekirdeği gibi gelecek dönemde Türkiye’nin öncü illerinden birisi olacak inşallah. Türkiye tarımsal gayrisafi milli hasılada Avrupa’da bir numara, dünyada ise 10’uncu ülkeyiz” diye sözlerini sürdürdü.

‘CARİ FAZLA VEREN ENDER SEKTÖRLERDEN BİRİ TARIM SEKTÖRÜDÜR’

2021 yılında Türkiye’nin tarımsal ihracatının 25 milyar dolar olduğunu vurgulayan Vali Karaloğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“İthalatımız ne kadar? Türkiye gıda ithal ediyor diyoruz ya. İthalatımız da 17,8 milyar dolar. Türkiye’de cari fazla veren ender sektörlerden bir tanesi tarım sektörüdür. Bunu bayraklaştırmak varken, her toplantıda, her fuarda biz ithalatçı ülke olduk demenin manası var mı? Elbette ki ithalat da yapıyoruz ama dünyada artık öyle bir ülke yok. Sadece ihraç edeceksiniz, hiçbir şey ithal etmeyeceksiniz. Dünyanın en fazla tarımsal ihracatı yapan ülkesi Hollanda, en fazla ithalatını yapan da ülkedir aynı zamanda. Bu böyledir. Alırsınız da satarsınız da. Ham maddeyi alırsınız, ürüne çevirirsiniz ve satarsınız. Sorunumuz yok mu? Elbette ki var. Onu da konuşacağız. Çiftçimizin sorunları var. Mazot ve gübre fiyatları, bunlar sorun ve devletimiz Allah’a hamdolsun dünyada tarım sektörünü Avrupa’da şu anda en çok destekleyen ülke. Bunu da söylememiz lazım. Eksiğimiz ve artımızı da söylememiz lazım.”

Açılışta kurdelenin kesilmesinin akabinde tek tek stantları dolaşan Vali Münir Karaloğlu, beraberindeki katılımcılarla daha sonra da ‘Buzağı Güzellik ve Tanıtım Etkinliği’ne katıldı. Yapılan etkinlikte 1’inci, 2’nci ve 3’üncü olan buzağıların yetiştiricilerine çeşitli armağanlar takdim edildi.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.